Itt a tavasz és ezzel elindul a kerti szezon.
A sötét téli hónapok után ki vagyunk éhezve a virágok ragyogó élénk színeire. Itt a
tavasz és ezzel elindul a kerti szezon, minden a tavaszi munkák körül forog. Fiatalító kúrát kap a gyep, elkezdjük a tápanyag-utánpótlást, előkészítjük a talajt, ágyásokat alakítunk ki, vagy átalakítunk, növényeket vásárolunk, lemetsszük a fákat, bokrokat, rózsákat. Elővesszük a kerti bútorokat, letakarítjuk a balkonokat, erkélyeket, teraszokat.
Feldíszítjük a házainkat, ablakainkat, erkélyünket: megvesszük a muskátlit, vagy újra ültetjük azokat. Az igazi kertbarátok ezt nem munkának, hanem szórakozásnak fogják fel. A tavaszi fáradtság legjobb ellenszere a friss levegő és a mozgás a szabadban.
Márciusi teendők
Tisztítsuk meg gereblyével a gyepet és az évelőágyásokat, vágjuk le a száraz növényrészeket!
Osszuk szét a nyári vagy őszi virágzású évelőtöveket!
Ha a gyep megnőtt, kezdjük nyírni!
Állítsuk magasra a fűnyíró pengéjét!
A rózsabokrokat metsszük meg, a fagyott ágakat távolítsuk el!
Vessük el az egynyári magvakat!
Az elvirágzott hagymásokat hagyjuk behúzódni! Kezdjük el az egyes cserjék és futók elültetését, az évelők telepítését! Vessük el a magokat szabadföldbe, takarjuk le a talajt egy réteg fátyolfóliával, így korábban felmelegszik. A fiatal hajtásokat úgy védhetjük a csigáktól, ha körbeszórjuk összetört tojáshéjjal, korpával vagy éles kavicstörmelékkel. A kerti tóról halásszuk le a vízfelületet beborító növényeket, ezzel elejét vehetjük a víz beposhadásának.
Éledő kertünk
Fontos, hogy, ha lehet, ne várjuk meg növényeink rügyfakadását, hanem még előtte kezdjük meg a metszési munkálatokat.
Metszési munkálatok
Figyeljünk az eszközeinkre, mindig minőségi anyagokat vásároljunk, mert hosszútávon megtérül. Egy jó metszőolló, mindennél többet ér. Szép vágási felületet produkál, ezzel nem roncsolódik növényünk. Jó vele dolgozni, kényelmes, erős, kézre áll.
Hogyan metszünk? Tavaszi metszésnél fontos, hogy mindig a növényeinknek megfelelő metszési eljárás szerint végezzük a metszést. Miszerint lehetséges, erős, középerős és gyenge metszi módozat. Erős metszés nem csupán az ágak visszavágásáról szól, hanem a korona ritkításáról is. Középerős metszésnél Az új hajtásnövekmények, mint egy felét távolítjuk el, a metszést egyenletesen az egész növényen kell elvégezni. Gyenge metszés, az éves növekmény egy harmadát metsszük le. Ahhoz, hogy a metszési, ritkítási munkálatokat jól és könnyedén el tudjuk végezni mindig és mindenkor csak is kifogástalan szerszámokkal dolgozzunk, baleset elkerülése, és a növényeink egészségi állapota miatt fontos. Díszfáink, gyümölcsfáink tavaszi metszését enyhébb téli napokon elkezdhetjük. Cserjék, díszcserjék tavaszi metszése, korai virágzású díszcserjéinket közvetlen virágzás után, annak érdekébe, hogy kordába tudjuk tartani őket és ezt követő szezonba még többet virágozzanak. Kései virágzású díszcserjék esetébe, ahogy az idő felmelegszik, kora tavasszal kell erősen visszametszeni, hogy az új hajtásoknak elég idejük legyen virágrügyek képzésére. Örökzöldek, Levél díszcserjéknek tavaszi metszés ideje, tavasz közepe mikor az idő melegedni kezd. az elpusztult elfagyott, részek eltávolítása, esetleges ritkítása, formázása, amit el kell végezni. A futó, kúszó díszcserjékre és a rózsákra vonatkozó tavaszi metszési tájékoztatót megtalálhatják a keresett növénynél.
Ezután következhet a lemosó permetezés, ami kihatással van fáink, díszcserjéink egészségi állapotára, és termés hozamára. Szó szerint le kell mosni a fákat, mintha eső esett volna úgy nézzenek ki, ne sajnáljuk tőlük a permetlevet. A lemosó permet elpusztítja az áttelelő rovarkártevőket és gombás, moníliás fertőzéseket is blokkolja.